Oldalak

2011. augusztus 20., szombat

Paralen Home

Költözési lázban égek már napok óta, vagyis egész pontosan hétfö este volt a diagnózis megállapításának ideje. Akkor írtuk alá a szerzödést és futottuk a jövendö lakótársakkal az elsö kört a kék-sárga cégérü lakberendezési nagykerben. Azóta azzal telt a hetem, hogy nagy fokozaton kattogott az agyam mit hogyan tudunk majd elszállítani, mit viszek és mi az ami marad. Merthogy most már az van, hogy úgy igazán elköltözöm.

"Igazán", mert most elöször jönnek velem a könyveim is. És nem csak az iskolai tankönyvek meg a szótárak, hanem a szépirodalom is. Meg a komód. Az elsö igazán saját bútordarabom a piros székkel egyetemben.Meg egy igazi ágyat. Nem fotöj, se nem szétnyitható-fújható izé, meg nem tábori, hanem majdnem ugyanolyan mint amiben már 16 éve alszom otthon. Na jó, azért még folyamatban van a dolog, mert ma még itthon alszom, kicsi falumban a kicsi házikónkban a kicsi szobácskámban, mert a lakás még üres és egyenlöre katasztrófa súlytotta terület, de a cuccaim nagy része már ott áll dobozokban, zsákokban a lakásban.

Nagy dolog ez? Tizedik éve költözöm és talán nem érzem a súlyát a dolognak? Vagy talán túlságosan is? Azt remélem, hogy végre nem kell hazahordanom a mosást. És nem kell a szobában keresztül-kasul húzódó szárítóköteleket kerülgetnem (pedig én alacsony vagyok!) Hogy nem kell sakkoznom a ruhákkal meg a cipökkel, hanem csak beállok a szekrény elé és azt veszem fel amihez éppen hangulatom van. Hogy nem kell négyszer végigmennem a hosszú koleszos folyosón egy lecsó elkészítésekor. Hogy süthetünk is; rendesen, sütit meg tepsis husit. Hogy nem kell ismerösökhöz bekéredzkedni egy éjszakára, és egész nap hordozni magammal a váltás ruhát. Hogy reggelente egy rendes konyhaasztalnál ihatom meg a kávém és nem kell a számítógépet tologatnom meg a jegyzeteket mentenem egy esetleges baleset miatt. Hogy nem kell minden nap legalább kétszer a 31/39-es buszokon préselödnöm. És még sorolhatnám.
De föleg azt várom, hogy nagy és maradandó változásokat hoz/okoz.

2011. augusztus 10., szerda

Betegség - gyengeség?

Na vajon ki szeret betegnek lenni?
Nincs benne semmi jó azon kívül, hogy ágyba kapom a teát, azt is csak az elsö két napban.
Nagyon nehezemre esik bevallanom, még magamnak is, hogy beteg vagyok. Ez van. És a beteg ember az nem jár munkába. Sem bulizni. Se nem utazgat. Hanem otthon ül / fekszik és gyógyul.
Valószínüleg azért, mert a betegséget egyben a gyengeség jelének is tartom.
És ki szereti, ha mások látják gyengeségeit?
Szégyenérzet ide vagy oda, elöször meg kell gyógyulnom. Mégse mehetek gyerekek közé köhögéssel.

2011. augusztus 8., hétfő

Egy alapvetö elv megkérdöjelezödése

Minden eddigi munkám, csoportfoglalkozásom, színjátszásom ideje alatt - még ha nem is én voltam a vezetö - ragaszkodtam/-unk ahhoz az elvhez, hogy "gyereket el nem küldünk". Vagyis olyan gyerköcöt, aki önszántából érdeklödik a csoporttevékenység iránt, és igyekszik együttmüködni, azt nem küldjük el. A múlt héten eljött az a pont is amikor ki kellett volna mondanom a srácra a végzetes szavakat és elküldeni, mert egyszerüen minden megszólalásával a csoportot rövidítette, csekély jelét mutatta az akarásnak, söt volt néhány elég szaftos és oda-nem-illö megnyilvánulása is. És mindennek a csoport látta kárát. És igen ki kellett volna mondanom, meg kellett volna kérnem, hogy menjen ki a teremböl, vagy üljön le és fogja be a száját. És nem ment. Nem mertem kiállítani a körböl. Gyáva voltam.

U.i.: Egy mentálisan sérült srácról van szó, akinél elég nehéz eldönteni honnan is fakad az önfegyelem hiánya.

6 jótanács hogyan betegedjünk bele a munkába

1. Indulj neki eleve fáradtan és kimerülten. (Legjobb ha elözö héten sokat utazol, börig ázol egy városnézésen, aztán börig ázol lakáskeresés közben is, és persze ne aludj túl sokat. Az is jót tesz, ha kicsit parázol az új munkahely miatt.)

2. Dolgozz szociális esetekkel, és mentálisan sérült gyerekekkel. Segít, ha mély empátiát érzel.

3. Alaposan készülj fel a foglalkozásokra. Tutira bejön, ha másra nem is marad idöd csak az alapvetö higéniai igények kielégítésére és evésre. Ezen kívül mindent idöt fordíts agyalásra, söt! Lehetöleg evés közben is csak a gyerekek járjanak a fejedben. 

4. Amikor dolgozol csak a munkával foglalkozz! Koncentrálj és minden mozdulatot rögzíts!

5. Alapvetö és elengedhetetlen feltétele a kiadós betegségnek az ALVÁSHIÁNY. Kelj korán a vonatra, és feküdj le késön az elökészületek miatt.

6. A 40-fokos lázhoz hozzásegít ha a munkán kívül még elég sok más is történik az életedben - pl. lakáskeresés - találás - egyezkedés, osztálytalálkozó szervezése, kavarodások a magánszférában, állandó részmunkaidös állás keresése, depresszióra hajlamosság, vagy ami éppen akad.

6 nagyon egyszerü dolog és tuti a lázas torokfájás, hogy aztán a következö héten ne tudj munkába menni egyáltalán :)

2011. augusztus 1., hétfő

Az 1. munkanap és a Depeche Mode

Ma volt az elsö munkanapom hosszú idö után. Az ógyallai krízisközpontban lakó gyerekekkel foglalkoztunk egész délelött kedves kolléganöm, Timi társaságában. És kellemesen meglepett a dolog. Mármint nem a Timivel való közös munka (mert azt már a Felszállópálya óta tudtam, hogy jó lesz), hanem a gyerekek.
Krízisközpont alatt ne tessék problémás gyerekeket elképzelni, vagy fiatalkorú bünözöket, hanem egyszerüen olyan kicsiket és nagyokat, akikröl a szülök nem tudnak gondoskodni, föleg azért mert nincs állandó lakhelyük. Így ebben a központban a gyerekek csak átmenetileg tartózkodnak, addig amíg el nem döl, hogy hazamehetnek a szülökhöz vagy gyerekotthonba nem kerülnek.
Ma csak ismerkedtünk velük. Kicsit oda voltam meg vissza mit tesz majd velünk 15 mindenféle háttérrel rendelkezö gyerköc. Már láttam magamat ahogy véres cafatokban kullogok hazafele a háromórás foglalkozás után. De nem. Igaz, három óra után, meg nagyon elsö benyomások után nem mondhatom el hogy ismerem öket. Viszont a három óra alatt megerösödött bennem az emberi és ösi pedagógiai elv / ösztön / ideál (nem is tudom minek nevezzem ezt), hogy minden gyerek értelmes, értékes, odafigyelést és szeretetet érdemlö teremtés, mégha milyen undokul is viselkedik. Söt, arról is megbizonyosodtam, hogy ha örömmel, nyitottsággal, a másik szabadságát szorgalmazó önfegyelemmel és odaadással fordulunk a másik felé csodás együttmüködések születhetnek gyerek és csoportvezetö, de csoportvezetö-társak között is. Föleg úgy, hogy mindezt egy utcán elmondott közös imával kezdtük.

Nem gondoltam, hogy készen állok az ilyen dolgokra, meg hogy most már komoly munkába járó ember leszek aki minden reggel negyed 6-kor (!!!) kel és nyomja a napi 8 órát (ami nálam utazással, ebéddel együtt 11). De van amikor a helyzet rákényszerít és egyszercsak készen leszel, pl. az ilyenekre is.
Szóval ma készen lettem a munkába járásra, azt hiszem. Meg arra is, hogy több mint két év után újra meghallgassam a Depeche Mode Touring The Angel albumát. Keserüség, szívfájdalom és megbánás nélkül.
Mindent egybevetve ez egy kellemesen dögfárasztó nap volt. Befejezés- és altatóképpen tessék az egyik nagy kedvenc, újrafelfedezett Depeche-dal: Home. (Ráadásul abból a koncertsorozatból amin én is voltam, csak épp Pozsonyban.)